Pareli Pettersen (foretak)

Fra lokalhistoriewiki.no
Hopp til navigering Hopp til søk
Pareli Pettersen.
Foto: Ukjent

Pareli Pettersen (også Pareli Pettersen & Sønn) var et bilforetak i Mosjøen. Foretaket ble opprettet i 1927 og var gjennom det meste av sin tid kjent som Volvo-forhandler. Andre bilmerker var Mazda og Saab.

Historikk

Det begynte i 1927 som en ren sykkelforretning med verksted for reparasjon. Etter oppkjøpet av Hjemås Sykkelforretning i 1928, ble forretningen utvidet med fritidsvarer. Forretningen begynte etterhvert med salg av bildeler og -utstyr, men Pareli Pettersen gikk for alvor inn i bilnæringen da foretaket i 1931 ble Volvo-forhandler. Virksomheten ble utvidet med bilforretning og -verksted. I tillegg til biler og busser, ble der tidvis solgt traktorer.

Pareli Pettersen ble i 1944 arrestert av tyskerne, og bilverkstedet beslaglagt.[1]

Pettersen kjøpte i 1952 alle aksjer i Rana Autoservice AS i nabobyen Mo i Rana, og samtidig ble navnet forandret til Bilhuset AS.

Pareli Pettersen kjøpte i 1951 et bilverksted i utkanten av byen. Dette ble omgjort til merkeverksted for Volvo.

Foretaket opphørte tilsynelatende i slutten av sekstiårene, men allerede i 1969[2] var Pettersen tilbake i bilnæringen, da som Saab-forhandler. En tid etterpå begynte han også med Mazda. Da bilforhandlingen omkring 1980 ble avviklet, var Pareli Pettersen trolig den som da hadde hatt lengst fartstid – rundt femti år – i byens bilnæring.

Informasjon

Forhandlerskap

Økonomi

Pareli Pettersen hadde pr. 1952 en aksjekapital på 154.000 kroner. I dette året var årsomsetningen på rundt 2.000.000 kroner, ifølge opplysninger som Pareli Pettersen selv oppgav.

Se også

Litteratur

Bøker
  • Sætherskar, Johannes (1954): Det norske næringsliv : Nordland fylkesleksikon Side 556. Det norske næringslivs forlag, Bergen.

Fotnoter

  1. ↑ Sætherskar (1954).
  2. ↑ Helgeland Arbeiderblad, den 01.06.1969.
  3. ↑ Helgeland Arbeiderblad, den 05.01.1971.
  4. ↑ Helgeland Arbeiderblad, den 01.06.1969.
  5. ↑ Sætherskar (1954).